---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Kısaca

admin 22 Eylül 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Arif Nihat Asya’nın Kişilik Özellikleri ve Edebi Kişiliği Nasıldır Biyografisi Hayatı Kısaca Özet Olarak Hakkında Bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Cumhuriyet çağının şâir ve yazarlarındandır .

7 Şubat 1904′te İstanbul Çatalca’da doğdu , 5 Ocak 1975′te Ankara’da yaşamını yitirdi . İstanbul Üniversitesi Birçok Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi . Adana , Malatya , Edirne , Tarsus , Ankara ve Kıbrıs’taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı . 1950 – 1954 aralarında Seyhan ( Adana ) milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Meclisi’nde bulundu . Milletvekilliğinden hemen sonra yeniden öğretmenliğe döndü . Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962′de emekliye ayrıldı .

arifnihatasya

Aruz vezni ile başladığı şiirde rubailer , gazeller yazdı . Bilhassa rubailere büyük önem verdi . Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı . Ek Olarak hemen sonra hece vezniyle ve özgür vezinli şiirler de yazdı . Ulusçu şiirleriyle dikkat çekti . Yurdun güzelliklerini , doğasını ifade eden , kimi gün yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir .

Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair , Rubai türünün yepyeni Türk edebiyatında mühim şahsiyetlerinden onay edilir . Bayrak ve vatan , onun mısralarında en profesyonel anlatıcısını bulmuştur .

Şiirimizde , Türk milliyetçiliğinin insan , tarih , tabiat , vatan ve bayrak sevgisini fslâmî bir çeşni içerisinde ifâde eden şâirlerdendir . Şiirlerinde sâde , temiz , anlaşılır bir Türkçe kullanmıştır . Vezin ve sekile çok bağlanmamış , ek olarak birçok muhtevaya önem vermiştir .

Bilgi Media & Vikipedi TR Biyografiler

Konu içi aramalar > arıf nıhat asya edebı kısılıgıarif nihat asyanın edebi kişiliğiarif nihat asya hakkında bilgiarif nihat asya nın edebi kişiliğiarif nihat asya kısaca edebi kişiliğiarif nihat asya ozellikleri

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap