---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çöl İklimi Nedir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Çöl İklimi Nedir Kısaca Nerelerde Görülür ve Çöl İkliminin Özellikleri Nelerdir sorularının yanıtlarını sizlere özet ve kısaca sunmak istiyoruz.

ÇÖL İKLİMİ
Yıllık Yağış miktarlarının yaklaşık 150 mm nin altında olduğu bölgelerde görülen iklim çöl iklimi olarak nitelendirilir.
Çöl iklimleri görüldüğü yere göre;
a -Tropikal Çöller ( Sıcak)
* Dönenceler etrafında görülür . Oluşmasında dünyanın günlük hareketinden kaynaklanan dinamik yüksek basınç kuşağı etkilidir .
* Görüldüğü yerler: Afrika’nın kuzeyi ( Büyük sahra ) Arabistan yarım adası , Basra körfezi çevresi , Hindistan’ın kuzeybatısı ( Tar çölü ) , Avustralya’nın iç kısımları ve batısı G . Amerika’daki Patagonya Atakama , Peru çölleri , Afrika’nın güney batısındaki Namib ve Kalahari çölleri ve K . Amerika’daki Meksika çölleridir .

colresimleri
Özellikleri:
* Mutlak ve bağıl nem birçok düşüktür . Bu nedenle muhtıra sıcaklık farkı en birçok kalan iklimdir .
* Tespit Edilmiş bir yağış mevsimi yoktur . bir takım seneler hiç yağış olmayabilir .
* Mekanik çözülmenin çok yoğun olduğu
* Senelik sıcaklık farkı ile dinamik sıcaklık farkı arasındaki fark çok yüksek değildir . Çünkü güneş ışınları bu alanlara yıl boyunca dike yakın açıyla düşmektedir .
* Bitki örtüsü yok denecek civarında azdır . Cılız ot ve çalılıklarla kaktüs iklimin naturel bitki örtüsünü oluştururlar .
* Çöllerde yer altı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu ya da çıktığı yerler kalan vahalar canlı hayatı amaçlı elverişli yerleri oluşturur .
b – Karasal Çöller
* Ilıman kuşak kara içlerinde etrafı dağlarla çevrili çukur alanlarda görülür . Buralarda çöl özelliklerinin esas görülme sebebi yağış azlığıdır .
* Görüldüğü yerler: Kızılkum ( Özbekistan ) , Taklamakan ( Çin ) ,Karakum ( Türkmenistan ) ,  Arizona ( A . B . D ), Gobi ( Moğolistan )   çölleridir .
c – Soğuk Çöller
* Kutuplarda görülür .
* Çöl denmesinin esas sebebi yağış azlığıdır . Yağış azlığının da sebebi sıcaklığın düşük olmasıdır . Sıcaklık düşük olduğu amaçlı buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır . Dolayısıyla yağış da az olmaktadır . Zemin buzlarla kaplı olduğu amaçlı bitki örtüsü yoktur .

Bilgi Media & Vikipedi

Konu içi aramalar > l iklimiçöl iklimi nedirçöl iklimiçöl iklimi nedir kısacaçöl iklimi nerelerde görülürçöl iklimi hakkında kısa bilgiçöl nedir kısacaçöl iklimi ile ilgili bilgilerçöl nedir kısaca bilgiçöllerin özellikleri kısaca
---- Sponsorlu Baglantilar ---

Konu Bilgileri :
Çöl İklimi Nedir Kısaca admin tarafından 25 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.

Çöl İklimi Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz