---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgi

admin 06 Ekim 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi Kısaca Hakkında Bilgileri sizlere özet konu anlatımımızda açıklamak istiyoruz.

Dil ve Kültür – Dil ve Kültür İlişkisi

Dil ve kültür

En genel anlamıyla kültür bir toplumun maddi ve manevi alan ortaya koymuş olduğu bütün eserlere verilen isimdir.  Toplumların yaşam biçimleri , gelenek – görenekleri kullandıkları otomobil gereçleri , inançları , dili , sanat anlayışı ve benzeri . kültürü oluşturur .

soru-cevap-resimleri

Toplumlar yüzyıllar boyu maddi ve manevi bölgede çok kıymetli eserler üretmişlerdir . Bu eserler gelecek kuşaklara lisan yardımıyla aktarılır . Mesela İslâmiyet’ten daha önceki döneme ait destan , koşuk , sağu , savlar , Orhun Yazıtları , Dede Korkut Hikâyeleri , Yunus Emre’nin şiirleri dil yardımıyla günümüze kadar yaşamışlardır . Günümüz gençleri o eserleri okuyarak o dönemle ilgilenerek bilgi sahibi olabilirler . Bu bilgilenme dil yardımıyla olmaktadır . Bu yönden lisan mühim bir kültür taşıyıcısıdır .
Dil ve kültürün ortak yanları aşağıdaki gibidir:

  • Dil ve kültür geçmiş ile gelecek aralarında bir köprü vazifesi görür .
  • Bir toplumun oluşmasında ve ayakta kalmasında ortak lisan ve kültürün mühim bir payı vardır .
  • Kültür ve dil bir toplumun yaşayış biçiminden mühim izler taşır .
  • Kültür ve dil bir halkın en mühim ortak özelliklerindendir .

Lehçe: Bir dilin tarih içerisinde bilinmeyen bir dönemde özünden boşanmış olup büyük değişiklikler gösteren kollarına denir . Çuvaşça , Yakutça bunun için benzer . Şive: Bir dilin tanınan tarihi seyri içerisinde özünden boşanmış olup bir takım değişiklikler gösteren kollarına denir .

Kırgızca , Kazakça ve Azerice Ağız: Bir ülke içerisinde benzer dilin farklı konuşma şekillerine denir . Yörelere yönelik söyleyiş farklılıkları vardır ama yazılış bir farklılık yoktur . Karadeniz ağzı ve Ege ağzı bunun için benzer .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ders Notları

Konu içi aramalar > dil kültür ilişkisi kısacakültürel iletişim kısaca bilgidil ve kültür ilişkisi kısacadil kültür ilişkisi kısa bilgidil ve kültür arasındaki ilişki nedir kısacadil kültür ilişkisi nedir kısacadil ve kültür ilişkisi kısa özetdil ve kültür ilişkisi kısa bilgidil ile kültür arasındaki ilişki kısacadil hakkında kısa bilgi

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap