---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Franz SCHUBERT Kimdir

admin 03 Şubat 2014 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Dünya Müziğine Katkıda Bulunanların hayat hikayelerini paylaşmaya Franz SCHUBERT Kimdir Kısaca Biyografisi Hayatı Eserleri  Hakkında Bilgiler sizlerle paylaşarak devam ediyoruz. Sizlerde dünya müzik hayatına yön verenlerden yaşamını merak ettiğiniz kimse var ise bizlere ismini iletmeniz durumunda gerekli biyografi hazırlanacaktır.

franz

(1797-1828). Lied’leriyle tanınan Avusturyalı bestekar. Viyana’daki imparatorluk korosuna şarkıcı yetiştiren Konvikt Okulu’nda ve Viyana Öğretmen Okulu’nda öğrenim gördü. Ayrı olarak tanınmış kişi bestekar Antonio Salieri ile birkaç sene çalıştı. Dört sene öğretmenlik yaptı (1814-18). Bir Macar kontunun kızına ders vermek üzere Macaristan’a gitti. Viyana’ya dönünce kendini besteciliğe adayarak birbiri ardınca çok sayıda eser verdi. Ancak pek tanınmadı; geçimini notalarının basımından ve ara sıra verdiği derslerden ele geçirdiği gelirle sağlayabildi. Ölüm senesi olan 1828’de verdiği, sanatsal istikametten de başarılı geçen konserinden ele geçirdiği gelirle piyano edinebildi. Mozart’la mukayese edebilecek natürel yaratış gücüyle dikkatleri çeken Schubert, sonradan Schumann, Brahms gibi bestecilerin geliştirecekleri lied türünde altı yüz dolayında eser verdi. Öteki eserleri arasında dokuz senfoni, Rosamunde uvertürü, Ölüm ve Genç Kız isimli yaylı çalgılar dörtlüsü, piyano için sonatlar, pek başarılı sayılmayan bir hayli opera vardır.
Bilgi Media & Vikipedi Güncel Bilgi ve Biyografi Arşiviniz

Konu içi aramalar > franz schubert eserlerifranz schubert hayatı ve eserlerifranz schubert kimdirfrans subert eserleri adlarifranz schubert hakkında kısa bilgischubert kısa hayatıschubert kimdir kısacaschubert in hayatı ve eserlerischubert hayatı kısacaschubert eserleri

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap