---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Kinetik Enerji Nedir Kısaca


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Kinetik Enerji Nedir, Kısaca Kinetik Enerji Hakkında Merak Edilen Bilgilerin Yanıtlarını Sizlere özet ve kısa bir biçimde anlatmak istiyoruz.

Hareket edebilen her cismin sahip olduğu enerjiye kinetik enerji denmektedir .  Kinetik enerjisi büyük kalan cisimler o oranda büyük işler yaparlar .  Akan bir su ,  uçmakta kalan bir kuş ,  davranış halindeki bir araba veya havaya fırlatılan bir taşın kinetik enerjileri bulunmaktadır .  Hız ,  göreceli bir büyüklüktür .  Örnek verilmesi gerekirse ,  havaya atılan bir kaya belli bir oranda kinetik enerjiye sahiptir .  Kaya ,  yukarı dosdoğru giderken hızı giderek düştüğü amaçlı kinetik enerjisi azalmakta ,  ancak yükseklik kazandığı amaçlı potansiyel enerjisi artmaktadır .  Kaya ,  yukarı dosdoğru davranış ederken oluşan sürtünme hesaba katılmadığında ,  toplamında enerjisi sabit kalmaktadır .  Oluşan bu netice ,  enerjinin sahip olduğu konuma verilen bir örnektir .

Kinetik Enerji Formülü

Kinetik Enerji Formülü

Durgun haldeki veya duran cisimlerde kalan potansiyel enerji ,  harekete geçtikleri anda kinetik enerjiye dönüşmektedir .  Davranış etmeye başlayan bir otomobilin durduğu zamanki potansiyel enerjisi ,  kinetik enerjiye dönüşmektedir .  Sürati arttıkça kinetik enerjisi de artmaktadır .  Kinetik enerji joule simgesiyle temsil edilmektedir .  Davranış eden cisimler bu özelliklerinden dolayı ,  iş yapabilme kabiliyeti taşırlar .  Bundan dolayı ,  değişik kütlelerdeki cisimlerin kinetik enerjileri de değişkenlik göstermektedir .  Örneğin ,  davranış halindeki bir kamyonla bir otomobilin kinetik enerji oranları farklıdır .  Kütlesi itibariyle ek olarak büyük bir kinetik enerjiye sahip kalan kamyonla ek olarak az kütleye sahip kalan araba çarpıştıklarında ,  otomobildeki hasar oranı kamyona yönelik ek olarak çok olmaktadır .  Yabancı bir açıdan bakılacak olursa ,  birçok ek olarak çabuk yol alan yani davranış eden otomobillerdeki hasar oranı ek olarak da çok olmaktadır .  Su durgun durumdayken potansiyel bir enerjiye sahiptir ,  ancak su davranış halindeyse kinetik enerjiye sahiptir .  Suyun davranış durumunda olmasından dolayı ,  bu kinetik enerjisinden yabancı enerjiler elde edilebilmektedir .  Örneğin ,  suyun hidroelektrik santrallerinde türbinlere yönlendirilmesi ve bunları döndürmesi sonucu olarak davranış enerjisi elde edilmekte ,  ek olarak bir sonra da elektrik kullanımı enerjisine dönüşmektedir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > kinetik enerji nedirkinetik enerji formülükinetik enerji nedir kısacakinetik enerjikinetik enerji nedir vikipedikinetik enerji nedir ksacakinetik enerji nasıl bir büyüklüktürenerji ne demek kısacakinetik ve potansiyel enerji nedir vikipedikinetik enerji nedir 9 sınıf tanımı


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Konu Bilgileri :
Kinetik Enerji Nedir Kısaca admin tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Kinetik Enerji Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz