---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi

Krizantem 28 Ocak 2014 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Anadolu ve Türk Tarihi Konu anlatımlarında Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Hakkında Özet ve Kısa Bilgileri Sizlere açıklamak istiyoruz.

anadolu-selcuklu

Toprak İdaresi

Toprağın devlet mülkiyetinde olduğu Anadolu Selçuklularında toprak idaresi 4 bölüme ayrılmaktadır.

  • Has Arazisi: Geliri hükümdara ait olan topraklardır. Hükümdar isterse bu toprakları yakınlarına verebiliyordu.
  • İkta Arazisi: Devlet memurlarına ve silahlı güç görevlilerine hizmet ve aylıklarına karşılık verilen topraklardır. İkta arazisine sahip olanlar gelirlerin bir bölümünü kendine ayırır, geri kalanıyla da Sipahi denilen atlı askerler beslemekteydi. İkta sahipleri imalatı arttırmak, bulundukları bölgede asayiş ve düzeni sağlamakla yükümlüydüler.

İkta sistemi ile devletin silahlı güç harcamalarının azalması amaçlanmıştır. İkta sistemi ile birlikte imalat artmış, asayiş ve güvenlik sağlanarak devletin otoritesi arttırılmak istenmiştir.

  • Mülk Arazi: Devlet adamlarına başarılarından dolayı verilen topraklardır.
  • Vakıf Arazi: Kar emeliyle işletilmeyen vakıf topraklarının gelirleri ilmi müesseselere ve sosyal kuruluşlara aktarılmaktadır.

Anadolu Selçuklu vaktinde halka hizmet emeliyle yapılan cami, medrese, şifahane, kervansaray, imarethane gibi yerlerin giderleri vakıflardan ele geçirilen gelirlerle karşılanmaktaydı.
Bilgi Media & Vikipedi Türk  İslam Tarihi ve Anadoluda Türkler Konu Anlatımları

Konu içi aramalar > anadolu selçuklu devletinde toprak yönetimi araştırikta yontemi ile ne amaclanmistirtoprak yönetimi kısa bilgi

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap