---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır

admin 25 Eylül 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Münazara Nedir ? Nasıl Yapılır Münazaranın Özellikleri Kısaca Nelerdir Sizlere Özet Bir Konu Anlatımı ile sunmak istiyoruz.

İki karşı düşüncenin , iki grup aralarında bir jüri önünde tartışıldığı konuşmalardır . Daha birçok , okullarda uygulanan bir tartışma çeşididir . Aytışma da ismi de verilmektedir . Konuşma şartlarına daha uygun bir biçimde gerçekleştirilen münazarada bir tez ve antitez vardır . Münazarada birer cümle ile anlam edilen fikir , bir orta hakem kurulu ( jüri ) önünde , en az iki grup aralarında tartışılır . Her grubun bir başkanı vardır , başkanlar grubun sözcüsü durumundadır .

Münazarada hedef , öğrencilerin dersin haricinde başka kitapları okumasını ve incelemesini sağlamak , onların konuşma becerilerini geliştirmek , düşünceler aralarında bağlantı kurabilmek , düşüncelerini kusursuz bir biçimde dile getirmektir . Bu Şekilde münazara yardımıyla öğrencilerin konuşma yeteneği gelişir , yorum becerileri artar . Bu Şekilde öğrenciler , ilginç konular üstünde fikir üretme , kendisinin fikrini müdafaa yetisi kazanırlar .

Münazara , tartışmadan yarışma havasında gerçekleştirilmesi durumundan çeşitlilik gösterir . Çünkü tartışmalarda yarışma havası yoktur ama münazaralarda vardır . Çünkü münazarada orta hakem heyeti ( jüri ) açısından birinci kalan grup seçilecektir .

soru-cevap-resimleri

Münazaranın özellikleri şunlardır:

Savunulan düşünceyi ispatlama ve tartışmadan ga – lip çıkış maksadı güdülür .
Konuşmacı sayısı bir ile 4 aralarında değişebilir , gruplar sözcülerini ya da başkanlarını eskiden belirler .
Konuşmalar yapıldıktan bir sonra jüri , konuşmacıların hazırlıklarını , savunmalarını ve konuşma becerilerini dik – kate alarak bir ölçümlendirme yapar ve yarışmanın gali – bini belirler .
Genellikle okul ortamlarında yapılan tartışmalardır .
Münazaraların gerçeği belirtebilmesi , sorunlara cazip , olabilitesi yüksek çözüm yollarına ulaşabilmesi amaçlı tartışanların bir takım kurallara cazip davranmaları gerekir:

 • Gerçeği , cazip ve yararlı olanı bulmaya çalışmak .
 • Toplantılara problemlerin çözümü amaçlı öneriler hazırlayarak gelmek .
 • Günlük hayatta karşılaşılan tartışmalı sorunlar üstünde , konuyu iyice kavrayıp neticelerini görerek konuşmak .
 • Tartışma konusu dışına çıkmamak .
 • Düşünceleri anlaşılır , açık ve kısa ifade etmek .
 • Söylenmiş düşünceleri , daha eskiden verilmiş örnekleri tekrarlamamak .
 • Karşıt görüşleri birleştirmeye çalışmak .
 • Münazarayı benlik , kişiye özel üstünlük sorunu yapmamak .
 • Toplantılarda başkanlığın uyarılarına karşı gelmemek .
 • Aynı konuda üst üstüne söz almaya çalışmamak .
 • Konuşmayı ilgiyle dinlemek .
 • Kendimizi övmemek , başkalarını yermemek .
 • Ortaya çıkan sonucu hoşgörüyle karşılamak .

Münazaralarda seçilen konu mühim ve tartışmaya değer olmalıdır . Seçilen konu düşünmeye yol açmalı , tartışmalara cazip olmalı ve istenilen zamana sığabilmelidir .

Konu içi aramalar > münazara nedir nasıl yapılır kısacakısa münazara örneklerimünazara nedir kısacaMmünazara kısaca nedirMünazaranin özelliklerimünazara nasıl yapılır kısacamünazaranedir kısacamünazara örnekleri kısacamünazara nedir uzun bilgi

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap