---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi

admin 26 Eylül 2013 4
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Ömer Seyfettin Diyet Hikayesi Kitap Özeti Anafikri Kısaca Konusu ve İncelemesi ile ilgili olarak kafanıza takılanların yanıtlarını aşağıda bulacaksınız.

Koca Ali , kılıç yapımıyla uğraşan ve askerlik yapan biridir . Kendisinin dükkânında devamlı olarak kılıç yapmakta , hiç kimseyle konuşmamaktadır . Koca Ali’nin ailesi oldukça zengin bir ailedir . Babası haksız yere idam edilmiştir . Onu , amcası okutmuştur . Koca Ali , bu kolay olmayan hayatta kimseye minnet etmeyen biri olduğu amaçlı Anadolu’ya gelir . Kendisinin emeği ile demircilik yaparak geçinmeye çalışır . Koca Ali işinin haricinde yanlızca mescide gitmekte , mescitte mesnevi dinlemektedir . Mesnevinin dilini anlamadığı hâlde , ahenginden bile birçok duygulanmaktadır . Tekrardan bu şekilde mescidden evine döneceği bir gün sokakta biraz dolaşır . Ek Olarak bir sonra evine gelir ve uyur . Uykusunun aralarında kapısı hızlıca çalmaya başlar . Dizdarlar gelmiştir . Evini ararlar . Gece altın keseleri çalınmış , keseler de Koca Ali’nin evinin yakınında bulunmuştur .

 

Evinde bir de kan görünce tüm şüpheler onun üstünde toplanır . Koca Ali , ne yapsa suçsuz olduğunu anlatamaz . Hüküm olarak sağ eli kesilecektir . O , kolunun kesilmesindense başının kesilmesini isterse . Koca Ali , mahallede birçok sevilen biridir . Kimse onun suçlu olduğuna inanamaz . Mahalleli cimri ve zengin Kasap Hacı Mehmet’e gider . Ondan Koca Ali’nin diyetini ödemesini isterse . Yeniçeriler , Kasap Hacı Mehmet’e , Koca Ali’ye medet etmesi halinde , Koca Ali’nin onun işlerini göreceğini söylerler . Kasap Mehmet , böylece Koca Ali’nin diyetini öder ve kolunun kesilmesini önler . Koca Ali , birçok kolay olmayan bir hayatın içine girmiştir . Kasap Mehmet , tüm işlerini ona yaptırmaktadır . Birçok huysuzdur . Devamlı Olarak ödediği parayı Koca Ali’nin başına kakar . Koca Ali , hiç karşılık vermez , sabretmeye çalışır . Aradan bir hafta geçer . Koca Ali , balta ile kolunu keserek Kasap Mehmet’in yüzüne atar . Böylece kolunu kaybeder; ancak gururunu ve özgürlüğünü kazanır .

Bilgi Media & Kitap Roman İncelemeleri Ana Fikirleri

Konu içi aramalar > ömer seyfettin diyet özetiömer seyfettin diyet ana fikridiyet hikayesinin incelenmesiömer seyfettin hikaye özetleridiyet hikayesinin özetidiyet kitabının özetiömer seyfettin diyetömer seyfettin diyet konusuomer seyfettin diyet ozetömer seyfettin diyet inceleme

4 Yorum var »

 1. barış 23 Kasım 2013 at 16:58 - Reply

  teşekkürler hocam

 2. ebru bakır 07 Aralık 2013 at 21:10 - Reply

  cok guzel

 3. simge yardımcı 04 Mart 2014 at 19:48 - Reply

  cok güzel , tesekkurler

 4. seval mert 25 Mart 2014 at 20:14 - Reply

  Hikayenin özeti bu kadar duygusalsa tamamı dahada güzeldir.Bu hikayeyi nerden buldum saide ticaret meslek lisesinde konumuz halk hikayesiydi hocamız diyet hikayesini film olarak izletti çok güzeldi

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap