---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Peygamber Efendimizin En Sevdiği, Beğendiği Erkek ve Kız İsimleri Hangileridir


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Peygamberimiz Hz.Muhammed (SA)’in en çok hoşuna giden isimler Nelerdir sorusunun yanıtını vermek ve Peygamber Efendimizin En Sevdiği, Beğendiği Erkek ve Kız İsimleri Hangileridir sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Ancak direkt olarak sizlerle bir isim listesi paylaşabilme şansımız yok. Sadece sizlere Efendimizin hayatında önemli yeri olan ve peygamberimizin isimlerini koyduğu kişilerin hikayeleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

soru-cevaplar

Çocuklarımıza koyacağımız isimler bir ömür boyu onlarla birlikte anılacaktır. Bu yüzden isim seçerken dinimizin uygun gördüğü isimleri koymak son derece önemlidir. Peygamber Efendimizin beğendiği ve sevdiği isimleri koymak da son derece önemlidir. Her ne kadar Peygamber Efendimizin sevdiği isimlerin tümünü bilemesek de onun isim koyduğu kişilerin hikayelerinden bazı sonuçlara varabiliriz:

– Sehl İbnu Sa’d es-Sâidi (r.a.) buyurdu ki: Hz. Peygamber (s.a.v.) Fâtıma (r.a.) annemizinevine uğramıştı. Hz. Ali (r.a.)’yi evde bulamayınca: “Amca oğlun nerede?” diye sordu. Fatıma (r.a.): “Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti” dedi. Resûlullah (s.a.v.) birine: “Hele bir arayıver nereye gitmiş” diye emretti. “Mescidde yatıyor!” diye haber verince, Resûlullah (s.a.v.), ‘Kalk ey Ebu Turâb, kalk ey Ebu Turâb (yani Toprak babası) diye seslendi.Sehl der ki: Hz. Ali (r.a.)’nin en çok sevdiği ismi bu isimdi.

-Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Zeyneb Bintu Ebî Seleme’nin ismi Berre idi “Nefsini tezkiye ediyor” denildi Bunun üzerine Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) onu Zeyneb diye isimlendirdi

– Hz. Aişe (r.a.): “Ey Allah’ın Rasûlü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok)”. Dedi ki: “Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen.” Aişe, “Ümmü Abdillah (Abdullah’ın annesi)” diye künye almıştı”

-İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) diyor ki: Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Âsiye (isyankâr, itaatsiz kadın) ismini değiştirip Cemîle (güzel kadın) yaptı

– Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: “Abdullah İbnu Ebi Talha’yı doğduğu zaman Resûlullah (s.a.v.)’a götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resûlullah (s.a.v.) devesine katran sürüyordu. “Beraberinde hurma da getirdin mi?” diye sordu. “Evet” dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) “Ensar’ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)” diye latife etti ve çocuğuAbdullah diye isimledi.”

Örnek olabilecek diğer mübarek isimler şunlardır:

Peygamberimizin Hanımları

Ayse-i Siddiyka (ra)
Cuveyriye Bint-i Haris (ra)
Hafsa (ra)
Hatice-yi Kübra (ra)
Meymune bint-i Haris (ra)
Safiye Bint-i Hayy (ra)
Sûde Bint-i Zem’a (ra)
Ümm-i Habibe (ra)
Ümm-i Seleme (ra)
Zeyneb Bint-i Cahş(ra)
Zeyneb Bint-i Huzeyme (ra)

Peygamberimizin Kızları

Fatıma (ra)
Rukiyye (ra)
Ümmü Gülsum (ra)
Zeynep (ra)

Peygamberimizin Torunları

Emame Bint-i Ebi’l As (ra)
Zeynep Bint-i Ali bEbî Tâlib (ra)
Hala ve Teyzeleri
Erva Binti Abdülmüttalib (ra)
Halide binti Esved (ra)
Safiyye Binti Abdülmuttalib (ra)
Ümmü Haram (ra)

Bilgi Media & Genel Kültür ve İsimler Ansiklopedisi

Konu içi aramalar > peygamber efendimizin sevdiği isimlerpeygamberimizin sevdiği isimleryhs-defaultpeygamber efendimizin sevdigi kiz isimleripeygamber efendimizin en sevdiği isimlerpeygamberimizin sevdiği kız isimleripeygamber efendimizin onerdigi isimlerpeygamberimizin en sevdiği isimlerpeygamber efendimizin sevdiği erkek isimleripeygamberimizin sevdigi erkek isimleri
---- Sponsorlu Baglantilar ---

Konu Bilgileri :
Peygamber Efendimizin En Sevdiği, Beğendiği Erkek ve Kız İsimleri Hangileridir admin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde , Nedir- Ne Demek - Sözlük kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Peygamber Efendimizin En Sevdiği, Beğendiği Erkek ve Kız İsimleri Hangileridir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz