---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Türklerin İslam Dinine Hizmetleri Nelerdir Kısaca Özet Konu Anlatımı

admin 03 Ekim 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Türklerin İslam Dinine Hizmetleri Nelerdir Kısaca Özet Konu Anlatımı ile sizlere açıklamak istiyoruz.

Türklerin İslam Dinine Hizmetleri:
a . İslamiyet ayrıca genişçe bir alana yayıldı .
b . Türkler İslam Dünyasının koruyuculuğunu üstlendiler . ( Bizans ve haçlı saldırılarına karşı )
c . İslam medeniyetinin gelişip yaygınlaşmasında tesirli oldular . ( İslam Medeniyetinin gelişiminde Türk bilim adamlarının da oldukça önemli bir rolü vardır . İbn – i Sina , Biruni , Harezmi , Farabi Ve Benzeri . . )
d . İslamiyet’in yayılmasında da tesirli oldular ve İslamiyet’i genişçe bölgelere yaydılar . ( Pakistan , Hindistan , Bangladeş , Afganistan , Balkanlar )
e . Halifeliği koruyarak devamı etmesini sağladılar .

soru-cevap-resimleri
Görüldüğü gibi Türkler İslam Dinine girişle beraber en öncelikli olarak  askeri alanda olmak üzere kültür , sanat ve bilim kapsamında pek büyük katkılarda bulunmuşlardır . İslam Medeniyetinin dünya genelinde etki göstermesinde en büyük pay Türklere aittir .
Not 1: İslamiyet Türklerin milli karakterlerini korumalarını sağlamıştır . Hıristiyan yada Budist kalan Türkler zamanla benliklerini kaybettikleri halde , Müslüman Türkler , Türk olma özelliğini korumuşlardır . ( Hatta Türk ve İslam kelimeleri ayrılmaz bir tüm olarak onay edilmiştir . Müslüman Türkler , Müslüman olmayan Türkleri , Türk olarak kabullenmemişlerdir. )
Not 2: Müslüman Türklerin kurduğu ilk hükümet Tolunoğulları , İslamiyet’i sonradan resmi inanç olarak onay eden ilk Türk Devletleri de İdil ( Volga ) Bulgarları ve Karahanlılardır .

Bilgi Media & Vikipedi Tarih ve Genel Kültür Ansiklopedisi

Konu içi aramalar > aleksandır grahambel hizmetleritürklerin islam medeniyetine katkıları vikipeditürklerin islamiyete hizmetleri nelerdir kısacadünya dinleri kısaca anlatımınecaşinin islam finine yaptığı hizmetler kısacatürklerin islam dinine hizmetleri

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap