---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Turna Kuşu ve Özellikleri Hakkında Bilgi ( Resimleri )

admin 13 Ekim 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Turna kuşunun Özellikleri , Yaşamı ve Yaşadığı Yerler ile hayatı hakkında bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklayacağız.

TURNA KUŞUNUN ÖZELLİKLERİ
TURNA; Dünyanın anında her yerinde görülebilen uzun boyunlu ve uzun bacaklı göç eden kuşlardır . göğüs yapıları yardımıyla sesleri kilometrelerce duyulabilen turnalar sürü durumunda uçarken v biçimi oluşturmasıyla insanoğluna aerodinamik dersi vermiştir .
Turna kuşu çok kültüre işlemiş , sembol olarak kullanılmıştır . turna kuşunun bir takım nitelikleri ( uzun aralıklı uçabilme , bir eşli hayata ) ilginç kültürlerde harmanlanarak hayatın her alanına yansıtılmıştır .
Japonyada kendisi bunun amaçlı benzer atom bombasından etkilenen ihtiyar bir nineye dostluk eden bir kız çocuğuna ( sadako sasaki ) nine böyle söyler: şayet bir birey kağıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa , her aradığı onay oldu . ” Ufak kızın geçerliliği bunun amaçlı yetmez ama arkadaşları hiroşima’da sadako sasaki yerine elinde bir turna kuşu bulunduran heykelini dikmişlerdir . Japon kültüründe bunun bunun amaçlı benzer birden çok hikaye anlatılır . Turna hayatın , barışın , mutluluğun , güzelliğin , şans ve bereketin sembolü olarak nitelendirilir..

turna-kusu-resimleri
Çinde belirtilen bir hikayeye yönelik yara almış bir turnanın yarasını saran bir adamın evine çok hoş bir kadın gelir , beraber sevinçli bir yaşam yaşarlar , kocasına hoş elişleri yapar ve onu zengin eder . Ancak günden güne zayıflayan bayanın bu halini heyecan eden adam gizlice onu seyrederken bayanın bir turna olduğunu elişlerini uygulamak amaçlı tüylerini kullandığını görür , seyredildiğini farkeden bayanın yeniden turna olarak uçup kaybolduğu söylenir . Turna kuşları Çinde vefanın , iyiliğin sembolü olmuştur . Ek Olarak turnanın bir pirinç tarlasının üzeri görülmesi de bereketin işareti sayılırmış .
Türkülerimizde adı sıkça geçtiğimiz turna kuşunun her türküde ilginç bir ifade bütünlüğü içerisinde kullanıldığını görüyoruz . göç eden kuşlar olduklarından sevgiliye hasret hissiyatları bu kuş vasıtası ile ifade edilir .

Turna Kuşu Resimleri

Bilgi Media & Vikipedi Hayvanlar, Özellikleri ve Resimleri Ansiklopedisi

Konu içi aramalar > turna kuşunun özellikleriturna kuşuturna kuşu özellikleriturna kuuTurna kusu resimleriTurnaturnalarin özellikleriturna kuşu hakkında bilgiturna kuşlarının özellikleriturna kuşu nedir

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap